img

Zawód - kurier rowerowy

Bycie zawodowym kurierem rowerowym łączy się z codziennym przemierzaniem wielu kilometrów. Niezależnie od tego, jaka panuje pogoda na zewnątrz, przesyłki trzeba dostarczyć. W Polsce ten sposób zarobku przeżywa swoje 20-lecie. W największych polskich miastach takich jak Poznań, Kraków, Warszawa, Toruń, Opole jest coraz więcej firm, które zajmują się tego typu transportem obok nich pojawiają się również osoby, które na własną rękę biorą się za tego typu działalność. Mimo tego, że firmy rowerowe są na rynku stosunkowo od niedawna, już zdążyły zbudować swoją renomę i cieszą się wieloma zadowolonymi klientami, dla których tanio i szybko dostarczają przesyłki pod wskazany przez nich adres.

Pracują tam głównie ludzi młodzi, najczęściej wybierani wśród uczniów i studentów, znający bardzo dobrze miasta, po których się poruszają. Duże firmy powierzają im największą ilość zleceń, ale każdy z nas może skorzystać z ich usług, jeśli tylko odczuwa taką potrzebę. Ich zadaniem jest przewiezienie przesyłki do punktu docelowego w jak najkrótszym czasie, w przypadku przesyłki ekspresowej i w dowolnym czasie, bez zbędnego pośpiechu, jeśli to przesyłka tylko eko. Rowery zwykle posiadają nadajniki GPS, co pozwala na śledzenie na bieżąco postępów w realizacji przesyłki. Szczególnie w godzinach szczytu, kiedy pojawiają się korki, rower staje się bezkonkurencyjnie najszybszym środkiem transportu, z tego względu firmy oferujące takie usługi, cieszą się powodzeniem i zyskują zadowolenie klientów.

Skuteczna rowerowa przesyłka Kurier rowerowy musi posiadać kask i własny rower, a także odpowiednie obuwie. Pogoda często się zmienia, dlatego strój musi być do niej dostosowany. Podstawą jest tu bardzo dobra znajomość topografii miasta, po którym się porusza. Kondycja i wytrzymałość fizyczna są niezwykle ważne, bo podczas jednego dnia kurier pokonuje około stu kilometrów. Ważna jest również wiedza na temat obsługi klienta i form rozliczeniowych oraz umiejętność samodzielnego naprawiania usterek. Społeczność kurierów rowerowych w Polsce jest zgrana i profesjonalna. Są oni ze sobą w nieustającym kontakcie, co usprawnia proces transportowy.

​ Jednak ich codzienność nie ogranicza się wyłącznie do pracy. Organizują na przykład wyścigi miejskie, zawody w sprincie i inne, które wiążą się ze stylem pracy kuriera. Obok tego często się spotykają i spędzają czas w swoim gronie, nawiązują przyjaźnie i kontakty, a także prezentują swoją indywidualność. Bycie zawodowym kurierem rowerowym może być stylem życia, który połączy ze sobą przyjemność i obowiązki.

Zobacz również