img

Przesyłka zwierząt kurierem lub pocztą

Zagadnienia związane z przewożeniem zwierząt kurierem lub pocztą od wielu lat wzbudzają kontrowersje. Obrońcy praw zwierząt zdecydowanie odradzają takie rozwiązania, gdyż dostarczają one wiele stresu zwierzętom, a także wpływają na ich zdrowie i życie. Przepisy pocztowe jednak zezwalają na wysyłkę zwierząt. Jeśli chcemy wysłać zwierzaka w inne miejsce, możemy to zrobić, ale w naszej roli będzie zadbanie o to, aby był on dla niego jak najbardziej komfortowy.

Firmy kurierskie bardzo często nie chcą zajmować się takim transportem. Jedynie Pocztex stanowi tu wyjątek i oferuje klientom możliwość wysyłania zwierząt oraz roślin, stawiając jednak pewne warunki. Paczka musi trafić prosto do odbiorcy i ma charakter chroniony, musi odbyć się tego samego dnia. Wymiary nie mogą tu przekroczyć 3000 mm dla sumy długości i największego obwodu, które miedzy się w innym kierunku niż długość. Maksymalna masa nie może natomiast przekraczać 30 kg. W roli nadawcy leży natomiast zapewnienie właściwych warunków umożliwiających wykonanie usługi. Wewnątrz paczki konieczne jest zamieszczenie pojemnika z jedzeniem i gąbką nasączoną wodą, spód paczki natomiast musi być wyłożony materiałem, który chłonie wilgoć. Nie należy również zapominać o umieszczeniu dziurek, które zapewnią dostęp powietrza.

O psie który jeździł koleją Osoby, które zajmują się sprzedażą zwierząt w sklepach internetowych, często korzystają z usług firm kurierskich. Koty, gryzonie i psy również są transportowane. Często podejmują się tego firmy przeprowadzkowe. Konieczne jest wówczas posiadanie książeczki weterynaryjnej, szczególnie, jeśli wysyłamy zwierzaka za granicę, co stanowi wymóg Unii Europejskiej. Paczki pocztowe dają możliwość wysyłania pszczół, ptaków ozdobnych oraz domowych. Nie można natomiast za ich pośrednictwem nadawać węży czy pająków, gdyż łamie się wtedy prawo.

​ Do obowiązków nadawcy należy tutaj zapewnienie zwierzętom utrzymania funkcji życiowych i odpowiedniego poziomu ochrony podczas transportu. Opakowanie, w jakim są one przewożone, powinno być duże i trwałe, tak, aby mogło zapewnić odpowiedni poziom swobody oraz dostęp powietrza. Wyposażenie takiej paczki w materiały chroniące przed wilgocią również jest konieczne. Nadaje się ją na początku tygodnia z dopiskiem “ostrożnie, żywe zwierzęta”.

Zobacz również