img

Charakterystyka pracy kuriera

Charakterystyka pracy kuriera Zawodowy kurier wstaje, kiedy na horyzoncie pojawia się słońce. Zakłada na siebie firmowe ubrania, które sprawiają, że wygląda bardzo podobnie do swoich kolegów z pracy. Sposób ubioru jest bardzo mocno określony, a za założenie w kolorze innym niż pożądany przez pracodawcę, może skutkować karą finansową. Jeśli posiada długie włosy, musi je związać. Buty powinny być czarne i nie zawierać na sobie żadnych znaczków. Skarpetki, jakie powinien wybrać, to te czarne i sięgające za kostkę. W większości firm kurierskich, zakup odpowiedniego stroju leży po stronie kuriera, który musi za to zapłacić z własnej kieszeni.

Koszty wynoszą tutaj zwykle kilkaset złotych. Kiedy ubranie znajduje się już na ciele, czas wyruszyć własnym lub należącym do firmy samochodem prosto do magazynu. Jeśli posiada własny samochód, którym wykonuje usługi transportowe, musi posiadać na nim odpowiednie oznakowanie, za którego zamieszczenie nie dostaje zapłaty. Godziny, w który rozpoczyna pracę są różne, ale zwykle bardzo wczesne. W przypadku firmy kurierskiej GLS - w magazynie trzeba pojawić się o piątej rano, w DPD - 10 minut po siódmej. Za każde spóźnienie naliczana jest kara. Do zadań kuriera, poza przewozem ładunków, należy również szereg obowiązków związanych z magazynowaniem. Musi on bowiem zdjąć towary z taśmy, zeskanować je i poukładać w aucie. Proces ten zwykle trwa około dwóch godzin. Zadania te powinny należeć do innych pracowników, jednak zwykle ich ilość nie jest wystarczająca, dlatego trzeba podjąć się tego we własnym zakresie. Kiedy towar jest załadowany do samochodu, można wyruszyć w trasę.

Wtedy właściwie zaczyna się czas pracy, bo czynności podejmowane w magazynie, nie są opłacane. Pensja większości z osób zatrudnionych na tym stanowisku nie ma stałej podstawy, a naliczana jest ona z opłat za paczki, które dostarczą do miejsca docelowego. Ci, którzy posiadają umowy, mają co prawda stałe wynagrodzenie, ale jednocześnie obowiązkową minimalną ilość paczek, które muszą dostarczyć do klientów. Zarobki kuriera W obecnych czasach kurierzy dostają około trzech złotych za każdy adres, pod który dostarczają paczkę, nawet jeśli jest ich kilkadziesiąt. Kiedyś było inaczej, firmy płaciły im za paczki, nie za tak zwane stopy.

​Stawki ustala się na podstawie wskaźnika średniej ilości dostaw na godzinę. Jeśli ktoś ma stawkę 4 zł za jeden adres (stopa), ale obsługuje klientów szybko, stawka ta zostaje obniżona. Trudno jest zarobić więcej, niż trzy tysiące złotych miesięcznie. Niestety często zdarza się tak, że kurierzy o tym, że zmieniły się stawki lub sposób płac dowiadują się dopiero wtedy, kiedy na ich konto wpłynie niższa niż się spodziewali, wypłata. Jeśli dostarcza się paczki w pierwszej strefie (do 25 km od miejsca wyjazdu), nie ma za to dodatkowej dopłaty. Jeśli w kolejnych, często się one pojawiają. Poza dostarczaniem towarów, kurierzy mają za zadanie również odbierać je od osób, które chcą je dopiero nadać. Za taką usługę zwykle dostają około trzech złotych. Na zarobki wpływa również skuteczność dostarczeń, w jej obrębie można zostać nagrodzonym lub ukaranym.

Zobacz również