img

Rola transportu powietrznego w Polsce

Transport i przemysł lotniczy rozwijał się na świecie głównie w wieku XX. Ściśle wiązało się to z rozwojem cywilizacyjnym i zwiększonym dostępem do nowoczesnych technologii, które wymusiły powstanie możliwości sprawnego poruszania się na dalekie odległości. Powstające wówczas samoloty miały zapewniać szybki, komfortowy i bezpieczny transport. Posiada on wiele zalet, gdyż umożliwia przedostanie się w krótkim czasie w oddalone od siebie o wiele kilometrów miejsca i daje dużą wygodę podróżującym. Ważne jest również to, że transport lotniczy jest zdecydowanie najbardziej bezpiecznym środkiem transportu, odnotowując jednocześnie najmniejszą liczbę wypadków we wszystkich latach swojego istnienia.

Da się zauważyć, że Polsce jest jeszcze daleko do państw zachodnich, jeśli chodzi o rozwój i wykorzystanie tej gałęzi transportu. Odgrywa on znikomą rolę w przewozach wewnątrz kraju, a ceny biletów są stosunkowo drogie. Dlatego też, mimo znacznie szybszego pokonania trasy niż samochodem czy pociągiem, większość z nas decyduje się właśnie na ich wybór. Samoloty wykorzystywane są głównie w celach służbowych, przez przedsiębiorców. Na trasach międzynarodowych tendencja ta jest odwrotna i większość ludzi decyduje się na wybór samolotu. Przemysł lotniczy w Polsce Aby mógł on istnieć, konieczne jest stworzenie odpowiedniego zaplecza technicznego, w skład którego wchodzą lotniska oraz prowadzące do nich drogi dojazdowe, a także hotele i gastronomia.

Aby wybudować lotnisko, potrzebne są bardzo szerokie zezwolenia i nakłady finansowe, cały proces zajmuje zwykle wiele lat. Do najważniejszych portów lotniczych w naszym kraju należą lotnisko Warszawa Okęcie, Balice (Kraków), Pyrzowice (Katowice), lotnisko Starachowice (Wrocław) oraz Goleniów (Szczecin). Zlokalizowane są one w taki sposób, że umożliwiają transport w każdą część Polski. Znajdują się również przy dużych skupiskach ludności, które tworzą rynek zbytu. Z każdym rokiem wzrasta liczba obywateli, którzy korzystają z tego typu transportu. Jeszcze w roku 1995 liczba osób korzystających z samolotów szacowana była na 700 tysięcy. Dla porównania w roku 2003 samolotami podróżowało 6 milionów osób, a obecnie liczba ta wzrosła do 10 milionów. Warszawskie Okręcie obsługuje około 70 procent wszystkich pasażerów. Z racji swojego położenia, przyciąga zarówno turystów jak i przedsiębiorców.

​W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosło znaczenie tanich linii lotniczych, które oferują bilety w stosunkowo niedużych cenach na szczególnie popularnych trasach. Kiedy Polska przystąpiła do UE i doszło do otwarcia granic, zanotowano znaczny wzrost zainteresowania podróżami zagranicznymi. Tanie linie lotnicze są szczególnie oblegane na trasach biegnących w kierunku Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec. Cel takich wypraw często ma charakter krajoznawczy i wypoczynkowy. Eksperci szacują, że w najbliższym czasie może dojść do spadku ilości podróży lotniczych ze względu na sytuację gospodarczą, w jakiej znajduje się Polska. Transy mało rentowne mogą być zlikwidowane, ale prawdopodobnie kryzys ten będzie miał charakter tymczasowy, gdyż rola transportu lotniczego na świecie jest ogromna i w znacznym stopniu wpływa na rozwój przemysłu.

Zobacz również